Lista rzeczy do zrobienia
(Leonardo da Vinci, ok. 1490 r.):
- Dokonać pomiarów Mediolanu i jego przedmieść.
- Znaleźć książkę o Mediolanie i jego kościołach, którą można kupić w sklepie papierniczym w drodze do Cordusio.
- Dokonać pomiarów Corte Vecchio (dziedziniec pałacu książęcego).
- Obliczyć wymiary całego pałacu książęcego.
- Poprosić mistrza arytmetyki, aby pokazał, jak kwadratować trójkąt.
- Dowiedzieć się więcej od Messera Fazio (profesora medycyny i prawa w Pawii) na temat proporcji.
- Poprosić brata Brera (w klasztorze benedyktynów w Mediolanie), aby pokazał De Ponderibus (średniowieczny tekst o mechanice).
- Zapytać Benedetta Potinariego (kupca florenckiego), w jaki sposób przemieszczają się po lodzie we Flandrii.
- Narysować Mediolan.
- Zapytać Maestro Antonio, w jaki sposób moździerze są rozmieszczane na bastionach w dzień i w nocy.
- Przyjrzeć się kuszy Mastro Giannetto.
- Znaleźć mistrza hydrauliki i poprosić go, aby opowiedział, jak naprawić śluzę, kanał i młyn w sposób lombardzki.
- Zapytać o pomiar słońca obiecany mi przez Maestro Giovanniego Francese.
- Znaleźć Vitolone (średniowiecznego autora tekstu o optyce) w Bibliotece w Pawii.*
W Liceum Da Vinci mierzymy wysoko. Chcemy, aby nasi Uczniowie myśleli, tworzyli i inspirowali innych tak, jak czynił to Leonardo da Vinci (1452-1519).
#thinklikeDaVinci
#createlikeDaVinci
#inspirelikeDaVinci
Leonardo da Vinci, fot. domena publiczna
Leonardo da Vinci – patron naszych placówek edukacyjnych
Włoski geniusz epoki renesansu patronuje wszystkim naszym placówkom edukacyjnym. Był artystą, wynalazcą, badaczem i konstruktorem. W twórczy sposób łączył ze sobą świat nauki i sztuki. Był nienasyconym poszukiwaczem wiedzy, napędzanym ciekawością świata, zafascynowanym człowiekiem.
Dziedzictwo wielkiego twórcy jest wciąż żywe i inspiruje do kreatywności oraz głębszego zrozumienia otaczającego nas świata. Porusza nie tylko artystów i naukowców, ale wszystkich, którzy są głodni wiedzy i innowacji.
Leonardo da Vinci dokonał przełomowych odkryć w wielu dziedzinach nauki i sztuki.
Co zawdzięczamy jego genialnemu umysłowi?
- Wybitne dzieła malarskie: “Ostatnia Wieczerza”, “Mona Lisa” czy “Dama z gronostajem” (którą można podziwiać w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie) oraz innowacyjne techniki artystyczne jak sfumato i chiaroscuro.
- Prototypy pojazdów i maszyn: roweru, spadochronu, helikoptera, lotni, czołgu, sprzętu do nurkowania, robotów, maszyn wodnych i i nnych.
- Drobiazgowe studium anatomii człowieka.
- Obserwację, eksperyment i refleksję jako podwaliny naukowych metod badawczych.
I wiele innych! Wizjoner pozostawił po sobie także kilka tysięcy stron notatek, które do dziś są skarbnicą wiedzy, szkiców, diagramów naukowych i pisemnych przemyśleń twórcy.
Dama z gronostajem, fot. domena publiczna
Leonardo da Vinci był również idealnym przykładem ucznia (i mistrza) IB 🙂:
- BYŁ CIEKAWY ŚWIATA:
Zgłębianie wiedzy było jego prawdziwą pasją! Leonardo da Vinci był niezwykle dociekliwy (patrz: powyższa lista rzeczy do zrobienia), starał się zrozumieć świat poprzez obserwację, eksperymentowanie i nieustanne zadawanie pytań.
- POSIADAŁ ROZLEGŁĄ WIEDZĘ
Zainteresowania Leonarda da Vinci obejmowały różne dziedziny wiedzy, w tym anatomię, inżynierię, sztukę, architekturę czy fizykę. Jego rozległa wiedza i interdyscyplinarne podejście do nauki w pełni odzwierciedlają założenia programu IB.
- BYŁ MYŚLICIELEM:
Leonardo wykorzystywał umiejętność krytycznego i twórczego myślenia do rozwiązywania złożonych problemów. Rezultatem jego głębokich przemyśleń są innowacyjne projekty, znacznie wyprzedzające swój czas.
- EFEKTYWNIE KOMUNIKOWAŁ SIĘ Z INNYMI:
Chociaż większość prac da Vinci powstawała w samotności, wizjoner skutecznie komunikował swoje pomysły i złożone koncepcje za pomocą szczegółowych rysunków i czytelnych notatek. Współpracował także z innymi uczonymi i artystami swoich czasów.
- KIEROWAŁ SIĘ ZASADAMI:
Dążenie Leonarda do poznania prawdy o świecie i człowieku ma mocne podstawy etyczne. Twórca cechował się pokorą i uczciwością w swoich przedsięwzięciach naukowych i artystycznych.
- MIAŁ OTWARTY UMYSŁ:
Jego szerokie zainteresowania i chęć zgłębiania różnych dziedzin nauki i sztuki wskazują na jego otwartość na nowe pomysły i perspektywy.
- BYŁ OPIEKUŃCZY:
Prowadzone przez niego szczegółowe badania anatomii człowieka oraz baczne obserwacje świata przyrody dowodzą głębokiego szacunku, troski i empatii dla wszelkich istot żywych.
- PODEJMOWAŁ RYZYKO:
Leonardo da Vinci nie bał się iść pod prąd! Odważnie wkraczał na niezbadane terytoria wiedzy, podejmując intelektualne i twórcze ryzyko.
- DBAŁ O RÓWNOWAGĘ:
Jego holistyczne podejście do życia i nauki odzwierciedla znaczenie utrzymywania równowagi w różnych aspektach rozwoju osobistego i intelektualnego.
- BYŁ SKŁONNY DO REFLEKSJI:
Obszerne notatniki Leonarda wypełnione są obserwacjami, szkicami i przemyśleniami twórcy. Da Vinci systematycznie oceniał swoją pracę i monitorował własne procesy myślowe, ucieleśniając tym samym refleksyjną naturę ucznia IB.
Leonardo da Vinci, jeden z najwybitniejszych twórców w historii ludzkości, wyróżniał się cechami, które staramy się rozwijać u naszych Uczniów.
Życie i praca patrona Da Vinci’s International Schools nieustannie inspirują młodych ludzi do zdobywania wiedzy, twórczego i krytycznego myślenia, skutecznej komunikacji i podejścia do nauki z radością, ciekawością i otwartym umysłem.
Bądź jak Leonardo da Vinci! Zapraszamy do naszego Liceum.
Nawet geniusz musi czasem odpocząć 🙂 “Leonardo na wakacjach” – graffiti Bruna, kl. 6